• Pzt - Cts. 9:00 - 19:00
  • Bizi Arayın 0216 442 23 00
  • Bizi Arayın 0532 698 77 88
  • İstanbul Maltepe

Yavru Köpeğinizin İhtiyaçları

Sevimliliği ile ev hayvanı sahiplerini mest eden yavru köpekler doğru bakımı sağlanmadığı takdirde büyük bir kabusa dönüşebilir. Bazı ihtiyaçlarının tam ve zamanında karşılanması durumunda ise tadına doyum olmaz. Doğaya olan sevginin hakkını verme adına önce onların hakları üzerinde durmak yararlı olacaktır. Bu hakların başında kendilerini huzurlu – güvenli hissedebileceği bir “kulübe ihtiyacı” gelmektedir. Örneğin plastik ya da telden imal edilmiş geniş köpek kulübeleri iyi bir tercihtir. İstirahat ederken, oynarken onların emniyetini sağlamak önemlidir. Köpeklerin çok büyük kulübeleri benimsemekte zorlandığı bilinmelidir.

Kayış ve Tasma Meselesi

Hem köpeğin hem de çevredekilerin emniyeti için kaliteli bir tasma zorunludur. Yavru iken bile tasma ile dolaştırılması köpeğin terbiyesinde büyük bir mesafenin kat edilmesi demektir. Tasmanın deriden ya da plastikten imal edilmiş olması iyi bir tercihtir. Boynunu sıkmaması gerektiği kadar kolayca da çıkmaması gerekir. Tasma boyutu da bu konuda en merak edilen konular arasında yer almaktadır. Buna göre tasmanın boyu köpeğin boyun çevresinden 5 cm uzun olarak ayarlanmalıdır. Düzenli olarak tasma kontrolü yapıldığı takdirde çabucak büyüyen köpeğin yaşam konforu sağlanmalıdır.

Su ve Mama Kabı Konusu

Rahatça devrilmeyen mama ve su kapları bu konuda hayat kurtarıcıdır. Aksi takdirde sürekli temizlik ihtiyacı doğabilir. Temizlik meselesi açılmışken, mama ve su kabının ayrıca kolay temizlenebilir olması şarttır. Kimi köpeklerin plastiğe karşı alerjik reaksiyon gösterebileceği hesaba katılarak kap materyali tercihi yapılmalıdır. Eğer köpeğinizde bu tür gözleminiz mevcutsa tercihinizi mutlaka metal kaplardan kullanınız. Haftalık tüy bakımı ile konuyu kapatacak olursak; yavru köpek için hem rahatlama hem de tüy sağlığı için uygun taraklar edinilmelidir. Kıl fırça veya plastik tarak olabilir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)
Tıkla Ara Veterinere Sor?