• Pzt - Cts. 9:00 - 19:00
  • Bizi Arayın 0216 442 23 00
  • Bizi Arayın 0532 698 77 88
  • İstanbul Maltepe

Birbirine oldukça benzeyen iki kemirgen türünün birbirinden birçok farkı da bulunmaktadır. İkisinden birini evcil hayvan olarak alacaksanız bu farkları göz önüne alarak seçim yapmak gerekecektir.

Fiziksel Özeliikler

Guenia pig gece uyuyup gündüz yaşarken Hamster ise gündüz uyuyup gece etkin olmaktadır.  Hamsterlerın yanaklarında yemek kesesi bulunmakta ve yemek saklamaktadırlar ancak bu özellik Guenia Pig de bulunmamaktadır. Tamamen doğal ve bitkisel beslenen Guenia piglere göre hamsterlar hayvansal gıdalar sevdiğinden kendi yavrusunu dahi yiyebilir. Erkeğini 15 günde kabullenen dişi Guenia pig 60 gün hamilelik sürecinden sonra 2 – 5 arası yavru yapabilmektedir. Dişi hamster ise erkeğini 4 günde kabullenip 15 – 20 gün hamilelik süreci sonrası 5 – 10 yavru yapabilmektedir. Gözleri pek iyi görmeyen Hamsterlara göre Guenia pigin tüm duyu organları kusursuz çalışmaktadır. Hamsterlar ise bıyık yardımıyla denge kurmaya çalışır. Yeni doğan bir Guenia pig tüy ve tırnakları ile beraber doğar ve hemen kuru mama yiyebilir. Hamster ise doğduğunda tüyleri yoktur, gözleri kapalıdır ve sadece anne sütüyle beslenebilir. Hamster 2 yıl gibi bir yaşam ömrüne sahip iken Guenia pig ise 5 – 10 yıl arası yaşayabilmektedir.

Karakteristik özellikler

Hamster türü kendine zarar verilmese dahi ısırma alışkanlığına sahipken Guenia pig kendine zarar verseniz dahi asla ısırmayacaktır. Hamsterlar bazı durumlarda birbirlerine ısırarak ve pençe atarak zarar verebilirken Guenia pigler sorunsuz şekilde beraber yaşayabilmektedir. Guenia pig sakin bir hayvan olduğundan sizi yormayacaktır ancak hamster enerjisini her zaman dışarıya vurmak isteyen bir tür olduğu için kafeslere genellikle çark koymak gerekecektir. Guenia pig her duruma ayrı bir tepki vermesine rağmen hamsterlar kendilerine zarar verilmediği sürece sessiz olmayı severler.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)
Tıkla Ara Veterinere Sor?