• Pzt - Cts. 9:00 - 19:00
  • Bizi Arayın 0216 442 23 00
  • Bizi Arayın 0532 698 77 88
  • İstanbul Maltepe

Görünüşleriyle fareyi andıran hamsterlar, sevimli ve hareketli olmaları nedeniyle evde zevkle beslenen hayvanlardan biridir. Kemirgen olmaları nedeniyle evde bakımları zor olsa da, birçok hayvan sever tarafından ilgi görürler. Özellikle çocuklu evlerde beslenmesi çok fazla tercih edilen hamsterların, farklı renklerde ve büyüklüklerde birçok çeşidi bulunur. Türlerine göre davranışları da değişken olan hamsterların ortak özellikleri ise hareketli ve koşmaya meraklı oluşlarıdır.

Hamsterların Yaşam Alanları

Hamsterlar hareketli ve koşmaya meraklı olduklarından, geniş alanlarda bakılmaları gerekir. Ancak ev ortamında, kemirgen olmaları nedeniyle kafeste bakılmaları tercih edilir. Kafes içerisinde strese girmemeleri ve enerjilerini harcamaları için, aksesuarlar yerleştirmek, hamsterların huzurlu olmaları için gereklidir. Salıncak ve çarklar hamsterlar için en uygun aksesuarlardır. Hamsterın ev yaşantısına alışabilmesi için, belli bir süreye ihtiyacı vardır. Bu süre içerisinde biraz gergin olabilirler. Size ve eve alıştıktan sonra ise çok daha uyumlu davranışlar sergilerler. Hamsterlar sıcaktan hiç hoşlanmayan hayvanlardır, bu nedenle güneş ışığına maruz bırakılmamalı, kafesleri mümkün olduğunca pencerelerden uzak yerlere konulmalıdır. Hamsterların dışkıları çok fazla koku yaptığı için, kafeslerin düzenli temizliği hem ev sakinleri hem de hamsterın sağlığı için önemlidir.

Hamsterların Beslenmesi

Hamsterlar balıklar gibi doyduklarının farkına varmayan canlılardır. Bu nedenle beslenmelerine çok dikkat etmek gerekir. Çok fazla yemek vermek, hamsterın obez olmasına sebep olur. Hem etçil hem de otçul olan hamsterlar; kuru gıda ve sebzelere bayılırlar. Yulaf ve arpa gibi kuru gıdaların yanı sıra, lahana ve ıspanak gibi sebzeler en çok sevdikleri besinlerdir.

Hamsterlarla ilgili bilmeniz gereken en önemli detayda, geceleri yatak odanızdan uzak bir yere kafeslerini koymanız gerektiğidir. Aksi takdirde tüm gece ayakta olan bu şirin canlılar, gürültüleri ile sizi asla uyutmayacaktır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)
Tıkla Ara Veterinere Sor?