• Pzt - Cts. 9:00 - 19:00
  • Bizi Arayın 0216 442 23 00
  • Bizi Arayın 0532 698 77 88
  • İstanbul Maltepe

Tavşan Beslemenin Faydaları & Zararları

Evde hayvan beslemeye karar verdiğinizde, ilk olarak yetiştireceğiniz hayvana gerekli yaşam koşulları sağlayıp sağlayamayacağınızı iyice düşünmeniz gerekir. Bazı evcil hayvanların bakımları kolayken, bazılarının ise bakımlarına ekstra özen ve önem vermek gerekir. Bakımı zor olan evcil hayvanlardan biri de tavşanlardır. Sevimli ve dost canlısı olmaları nedeniyle tavşanları evlerimizde beslemek istesek de, uygun ortamları sağlayamadığımız takdirde, bu şirin hayvanların mutsuz olmalarına ve hatta ölmelerine bile neden olabiliriz.

Tavşan Bakımı Nasıl Olmalı

Tavşanlar doğaları gereği kemirgen canlılardır. Bu nedenle evinizde serbestçe dolaşmaları demek, mobilyalarınızın hepsinin kemirilmesine hazırlıklı olun demektir. Tavşanlar ev ortamında ancak kafes içerisinde veya boş bir odanızı ayırarak bakabileceğiniz hayvanlardır. Kafes içerisinde olsalar dahi, gün içerisinde birkaç saatte olsa dışarı çıkarılmaları gerekir. Tavşanlar, kendilerine ait bir yerleri olduğunda daha huzurlu ve mutlu olurlar. Bu nedenle kafes içerisinde beslediğiniz tavşanlarınıza, doğal ortamlarına benzer bir ortam hazırlamalısınız. Özellikle kafes içerisinde, tavşanınızın kemirebileceği ve kazabileceği ortamların yaratılması önemlidir. Bunun içinde kafeslerin tavşanınızın rahat edebileceği genişlikte olmasına dikkat edilmelidir.

Tavşan Beslemenin Faydaları ve Zararları

Evde evcil hayvan beslemek, özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilir. Çocuk gelişimine olumlu katkısı olan evcil hayvanlar, çocuğunuzun daha duyarlı ve uysal olmasına yardımcı olacaktır. Tavşanlar saldırgan bir yapıya sahip olmadıklarından, çocuklu evlerde rahatlıkla bakılabilir. Çocuğunuzun hayvan sevgisi kazanması ve sorumluluk duygusunun gelişmesi için tavşan beslemeyi tercih edebilirsiniz. Tavşan beslemenin yararları olduğu gibi zararlı olabilecek tarafları da vardır. Tüm tüylü hayvanlarda oluşabilecek parazitler, insan sağlığı açısından zararlıdır. Tavşanların tüylerine yapışan parazitlerde, gerekli önlemler alınmadığı takdirde hastalanmamıza sebep olabilir. Düzenli veteriner kontrolleri yaptırılarak, antiparazit ilaç uygulaması aksatılmadığı takdirde, tavşanınızla birlikte sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (5 Oy Verildi, Ortalama: 2,40 / 5 puan)
Tıkla Ara Veterinere Sor?