• Pzt - Cts. 9:00 - 19:00
  • Bizi Arayın 0216 442 23 00
  • Bizi Arayın 0532 698 77 88
  • İstanbul Maltepe

Muhabbet kuşu almaya karar verdiğimizde, erkek mi dişi mi olduğunu merak ederiz. Bazı kişiler bunu bir bakışta anlayabilse de, ilk defa muhabbet kuşu besleyecekler için durum biraz karışıktır. Erkek ve dişi muhabbet kuşlarının gagasında bulunan ve cere denilen yer, iki cinsin birbirinden ayırt edilmesinde belirleyici noktadır.

Muhabbet Kuşunuz Erkek mi Dişi mi?

Muhabbet kuşlarının gagalarının üst kısmında yer alan cere, erkek ve dişilerde farklı renge sahiptir. Cerenin rengi mavi ve tonlarında olduğunda muhabbet kuşunuzun erkek, sarı ve tonlarında olduğunda ise kuşunuzun dişi olduğunu anlayabilirsiniz. Erkek muhabbet kuşlarında çok erken dönemlerde cere rengi belirginleşir ve sonrasında çok fazla değişme yaşanmaz, ancak dişi kuşlarda durum biraz daha farklıdır. Dişi muhabbet kuşlarını dönem dönem cere renklerinde değişiklik gözlenebilir. Dişi kuşların çiftleşme döneminde cere renkleri koyulaşarak, kahverengi renge dönüşür. Erkek kuşlarda ise çiftleşme döneminde cere renginde herhangi bir değişim yaşanmaz.

Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşlar Arasındaki Farklar

Erkek ve dişi kuşlar arasındaki bazı davranış farklılıkları da, cinsiyet ayrımında belirleyici unsurdur. Dişi kuşlar, erkek kuşlara kıyasla çok daha hareketsizdirler. Erkek kuşlar sürekli hareket halindedir. Dişi kuşlar; agresif ve saldırganken, erkek kuşlar daha uysaldır. Dişi kuşlar az öter, erkek kuşlar ise uzun uzun ötmeyi severler. Vücut şekillerindeki farklılıklarla da kuşların cinsiyetlerini anlamak mümkündür. Erkek muhabbet kuşlarının kafaları daha büyük ve yuvarlak, dişilerinki ise basıktır. Tüy renkleri de farklılık gösteren iki cinste, erkeklerin tüyleri parlak ve canlı, dişilerinki ise daha mat ve donuk renklerdedir. Tüm bunlara bakarak muhabbet kuşlarında cinsiyet ayırımı yapmak mümkündür, ancak en net sonucu yine de cere rengi belirlemektedir.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 4,50 / 5 puan)
Tıkla Ara Veterinere Sor?